Cubase del 4 - Redigering av MIDI

Advarsel, åpne i et nytt vindu. PDFSkriv ut

Cubase Del 3 tok for seg hvordan du kan få Cubase til å ta opp hva du spiller via MIDI keyboards e.l og dersom du i likhet med meg føler behov for å kunne finpusse litt på innspillingen er tiden kommet for å se på redigering av MIDI og hvordan du kan transponere musikken til andre tonearter.

Vi skal nå først se på de ulike editorene som lar deg redigere MIDI opptak du har gjort. Ved å gjøre tracklista bredere vil flere verktøy blir synlige bl.a. In-place editor for MIDI spor.

Hvis du dobbeltklikker på en MIDI part vil Key Editor åpne parten som standard. Dette kan du endre i Cubase preferences. I Windows finner du valget under File - Preferences menyen. På Mac ligger samme innstilling under Cubase - Preferences. Selv synes jeg at det er greit at Key Editor åpne, men hvis du vil endre dette ser du hvor innstillingen gjøres nedenfor. (NB! Hvis du har valgt en Drum Map f.eks GM for det angitte sporet vil Drum Editor og ikke Key Editor åpnes.)

Windows :
Mac OSX :

For å åpne en annen editor en den som åpnes ved å dobbeltklikke på en part brukes menyen MIDI.


Her er en oversikt over ulike verktøy som kan brukes ved redigeringsarbeidet.


Peker: Brukes for å markere toner, eller flytte dem til nye steder. Kan også brukes til å endre lengden på notene. Hvis du vil markere flere toner holder du venstre musetast nede og deretter dra musepekeren over de notene du vil markere. Hvis du bruker SHIFT-tasten kan du dessuten markere en-og-en tone. Bruker du ALT tasten kan du isteden kopiere toner.

Blyant: Brukes bl.a for å tegne inn nye toner. Lengden på tonen bestemmes av hvilken Quantize verdi du bruker (se Quantize feltet). Har du Snap aktivert vil plasseringen av tonen du tegner inn justeres til nærmeste verdi som stemmer med Quantize verdien. Blyanten kan dessuten brukes til å endre velocity og annen i de såkalte Controller lanes (se markering med grønt på bilde av Key Editor nedenfor). Cubase håndterer derimot bytte mellompekeren og blyanten når du beveger deg inn i et controller lane slik at du slipper å endre dette selv.

Viskelær: Gjør akkurat det man skulle tro... Fjerner toner!

Trim: Brukes til å fjerne starten eller slutten på noter.

Saks: Kan brukes til å klippe et anslag i to, men også til å dele MIDI parts osv.

Mute: Brukes til å hindre toner i å høres (dvs du kan fremdeles se dem, men ikke høre dem). Kan være nyttig f.eks hvis du prøver deg litt frem, og ikke vil slette innspillingen.

Limtuben: med denne kan du lime sammen anslag du har klipt opp.

Time Warp: Dette er et avansert verktøy som lar deg endre tempo (se Tempo Track) slik at det f.eks passer til et musikkstykke innspilt i fritt tempo.

 

Ulike MIDI Editorer i Cubase

Ulike editorer har ulike egenskaper og dermed er visse mer egnet for noen typer redigering enn andre. Vi skal nå titte litt på de ulike. For å flytte rundt på noter bruker du pekeren og merker en eller flere noter.



In-place editor lar deg redigere MIDI informasjon direkte i prosjektvinduet. Kjekt hvis du bare skal gjøre mindre endringer siden du slipper å åpne et nytt vindu. Hvis du skal gjøre litt større endringer kan det hende at du vil synes at det likevel er bedre å åpne en av de andre editorene slik at du kan fokusere på redigeringen.


Key Editor ligner som du ser på In-place editor, men er mer oversiktig. I tillegg til å redigere anslagstyrke (velocity) kan man også redigere ulike controllerdata f.eks bruk av fotpedal, pitchbend o.l. For å få tilgang til disse parameterne må du klikke på det lille plusstegnet som vist nedenfor.

 


Score editor er som du ser et verktøy som lar deg redigere musikken direkte som noter.

Man kan selvsagt også skrive ut partitur slik at man kan dele med seg til sine medmusikere.

 


List editor gir oversikt over massevis av parametere, men man kan også velge hvilken type MIDI informasjon man vil se og dermed få hjelp til å få bedre oversikt.

Se Filter og Mask oppe til venstre i Liste Editor vinduet.


Drum editor er som navnet tilsier en spesialeditor for redigering av MIDI trommer.Man benytter trommestikka til å legge til ny slag. Hvis man vil fjerne et slag klikker man på det med stikka eller markerer området og trykker Delete. Det finnes også muligheter for å gjøre tilpasninger mht til hvilke navn som gjelder for de ulike trommene og man kan lage sine egne Drum Maps ved behov.


Transponering
Hvis du fulgte tipset fra kursets del 2 "Innspilling av MIDI" vedr. å angi Root Key før innspilling kan du nå endre toneart for hele prosjektet ved å endre Root Key.
Som standard vil spor settes til Follow under Global Transpose og det betyr at endriger du gjør mht. Root Key påvirker alle spor med denne innstilligen.

 

Det vil sikkert være visse spor som du ikke vil skal endre på en slik global måte (f.eks trommer og percussion).

Disse sporene settes derfor til Independent i Global track som vist nedenfor.

 

 

Det finnes selvsagt også muligheter for å transponere enkeltspor, Event eller en Part. Enkeltspor endres i Inspector, mens Events og Parts endres i Info Line. Har du spørsmål til artikkelen kan du stille dem på forumet.

 

 

 Neste: Innspilling av audio

 

Forumets siste 5

Husk å benytte forumet hvis det er noe du lurer på!

Tips

Navneendring for Digidesign
Hvis du bruker ProTools har du sikkert lagt merke til at det i siste versjon, 8.0.3, dukker opp en Avid logo ved oppstart. Dette skyldes at navnet Digidesign er i ferd med å fases ut og fra 12 april vil nettsiden endres til www.avid.com. Andre produktmerker eid av Avid som f.eks Sibelius og M-Audio vil også endres fremover. Les mer www.digidesign.com
Hvis du bruker ProTools har du sikkert lagt merke til at det i siste versjon ( 8.0.3) dukker opp en Avid logo ved oppstart. Dette skyldes at navnet Digidesign er i ferd med å fases ut og fra 12 april vil nettsiden endres til www.avid.com. Andre produktmerker eid av Avid som f.eks Sibelius og M-Audio vil også endres fremover. Les mer