Cubase del 7 - Mixeren
Skrevet av Tor Egil / hjemmestudio.net
Vi går videre i vårt "Cubase kurs" og denne gangen har vi kommet til mixeren. Før vi kommer inn på selve mixeren og detaljene rundt den skal vi først ta en liten titt på hvordan lyden passerer gjennom datamaskinen via Cubase etter du har spilt den inn. Det vi skal se på er forenklet, men tanken er å få en forståelse for hvordan avspilling av audio foregår. Det vil i prinsipp være en tilsvarende sak hvis det er lyden av et virtuellt instrument som spilles av.
Som nevnt under artikkelen "innspilling av audio" lagres innspillingene som filer på harddisken og hvis du har fulgt rådet med å lagre alle filer relatert til et prosjekt i samme folder har du også oversikt over hvor på hardisken de ligger. Når lydfilene brukes av et Event i et audiospor sendes lyden til audiosporets kanal (channel) i mixeren. Hvor mange kanaler du har avhenger derfor av hvor mange spor du har opprettet i prosjektet. Disse kanalene finner du igjen i mixeren. I mixeren kan du justere volumet på hver spor individuellt, legge på effekter, panorere lyden til høyre eller venstre og få alle sporene til å låte bra sammen.
Lyden sendes vanligvis videre fra hver kanal til Output Bus. Denne bus´en kalles gjerne Stereo Out i standard templatene i Cubase. Output Bus finner du lengst ute til venstre i mixeren. Output Bus er hovedutgangen fra mixeren der lyden fra alle kanalene settes sammen til to kanaler (stereo). Hvis du har et lydkort med mange utganger har du selvsagt flere alternativer enn bare stereo ut, du kan f.eks mixe i surround gitt at du har resten av det nødvendige utstyret også.
Fra Output Bus sendes lyden til lydkortet via de utganger som du har valgt i VST connections (se Devices - VST connections i menyen). Til slutt når lyden lydkortet og via lydkortets utganger kan du høre lyden via høretelefoner eller høyttalere. Man kan selvsagt også for eksempel sende lyden fra noen kanaler til en gruppekanal og derfra videre til Output Bus.
Lyden sendes vanligvis videre fra hver kanal til Output Bus. Denne bus´en kalles gjerne Stereo Out i standard templatene i Cubase. Output Bus finner du lengst ute til venstre i mixeren. Output Bus er hovedutgangen fra mixeren der lyden fra alle kanalene settes sammen til to kanaler (stereo). Hvis du har et lydkort med mange utganger har du selvsagt flere alternativer enn bare stereo ut, du kan f.eks mixe i surround gitt at du har resten av det nødvendige utstyret også.
Fra Output Bus sendes lyden til lydkortet via de utganger som du har valgt i VST connections (se Devices - VST connections i menyen). Til slutt når lyden lydkortet og via lydkortets utganger kan du høre lyden via høretelefoner eller høyttalere. Man kan selvsagt også for eksempel sende lyden fra noen kanaler til en gruppekanal og derfra videre til Output Bus.
Mixeren i Cubase er oppbygd omtrent som en vanlig, fysisk mixer. Dersom du har brukt en fysisk mixer noen gang vil du nok enkelt forstå hvordan det henger sammen.. I denne artikkelen skal vi ta en gjennomgang av de fleste knapper, informasjonsfelt og kontrollere. Hva som vises for en enkelt kanal vil avhengig av hvilken sportype (f.eks audio, MIDI, VST instrument, group etc.) Hvert eneste spor i prosjektet har en korresponderende kanal i Cubase mixer.
Dersom du flytter et spor i prosjektvinduet slik at det bytter plass med et annet spor der vil tilsvarende endring skje i mixeren. Dette kan være nyttig dersom du synes det er enklere å holde alle spor av samme type (f.eks vokal) samlet slik at du kan se dem sammen i mixeren.
Hvis du bruker Cubase 5 vil du ha tilgang til 3 mixere som du kan konfigurere som du vil. Selv liker jeg å ha en som inneholder alt, en for VST instrumenter og en for audio. Bruker du Cubase 5 Studio (dvs lillebroren til Cubase 5) har du tilgang til to mixere. Uansett kan du velge hvilke deler av mixeren du vil se (f.eks bare Basic strip). Du kan i tillegg skjule visse sportyper slik at du får den oversikten du vil ha.
Mixeren i Cubase åpnes ved å trykke F3 eller velge Devices-Mixer fra menyen. (Husk å legge inn Key commands for de neste to mixerne hvis du vil ha raskt tilgang til dem.) Mixeren består av et antall seksjoner og elementer. Lengst til venstre finnes det alltid en smal stripe som kalles Common Strip.
Det kan hende at du ikke får tilsvarende visning når du åpner mixeren din. Se da på de mørkeblå pilene nedenfor. De henviser til noen "pil-knapper" som brukes til å åpne eller lukke de utvidede områdene av mixeren.
Grunnleggende oversikt over Cubase mixer:
"Common strip"
Common strip er felles kontrollere som fungerer på tvers av alle kanaler i mixeren. Common strip finner du alltid helt til venstre i mixeren. Her er en kort oversikt over hva de ulike kontrollerne og hva de brukes til.

View Sets:
Ved å bruke View Sets kan du lagre dine egendefinerte uteseende for mixeren i Cubase. View Sets finner du nederst i Common Strip.

Basic strip:
Dersom du i perioder ikke trenger å se hele mixeren, men bare de mest grunnleggende innstillingene, kan du lukke Extended strip og heller konsentrere deg om Basic strip.
Link channels
Hvis det er to eller flere kanaler du ønsker å kontrollere volumet på samtidig, kan du benytte en funksjon som heter "Link channels". Det gjøres ved først å velge hvilke av mixerens kanaler du vil koble sammen (linke).
Hvis kanalene ligger inntil hverandre i mixeren holder du bare shift-tasten inne og klikker på kanalen som ligger lengst til venstre og deretter lengst til venstre av de du vil ha med. De aktuelle kanalene blir lyse i fargen. Høyreklikk deretter og velg "Link channels". Du kan nå kontrollere alle ved å flytte på en.
Hvis du ikke vil ha med alle mixerkanalene kan du bruke Ctrl (cmd på Mac) og plukke ut de du vil ha med. Velg deretter Link Channels ved å høyreklikke slik at menyen kommer opp.

Group / FX channels
Man kan også gruppere spor ved å sende signalet til en gruppe isteden for å sende det direkte til mixerens utgang. Dette kan fungere som et alternativ til å benytte Link Channels som vist ovenfor, men selv bruker jeg Group channels til å inneholde f.eks alle trommekanalene (kanskje unntatt skarpa hvis den krever litt spesialbehandling).
FX channels kan brukes på tilsvarende måte, men vil normalt inneholde effeker som man får tilgjengelig fra kanalenes send kontroll.

En viktig og interessant sak når man bruker effekter er i hvilken rekkefølge man plasserer dem.
Fra og med Cubase 4 kan man enkelt dra effekter fra en slot til en annen. Dette gjør at lydeksperimenter blir enkle å utføre.
Neste: Automatisering


